Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

JAK ZÍSKAT IQOS ZDARMA

Revoluční systém užívání tabáku můžete získat s naší slevou zdarma ke kartonu náplní HEETS.

IQOS můžete s naší slevou získat zdarma ke kartonu HEETS.

Základy 3D tisku pro začátečníky, jak vyrobit na tiskárně příslušenství k IQOS

Návod a tipy pro začátečníky jak tisknout na 3D tiskárně menší příslušenství pro IQOS, ale i jiné výrobky, jakou vybrat tiskárnu a materiál.

0

Ve stejné době, kdy jsme s rodinou a přáteli úspěšně přešli na nahřívání tabáku, uvažoval jsem o koupi 3D tiskárny, neměl jsem ale žádné zkušenosti, obával jsem se ceny i obsluhy. Za vším hledej (svojí) ženu, od které přišla laskavá prosba: ”A to by jsi mi na té tiskárně, mohl vytisknout třeba stojánek na IQOSku, viď?” způsobila, že máme doma jednoduchou tiskárnu za 5 tisíc Kč s ideálním poměrem cena/výkon pro daný účel.

 

NAŠE PORADNA A SÍTĚ

Facebook IQOS komunita Instagram IQOSmag Youtube IQOSmag Twitter IQOSmag

Výběr 3D tiskárny

Především NIKDY nevěřte marketingovým slibům, rizikový může být nákup přes Aliexpress a podobných zdrojů za výhodné ceny, které uvádějí až bájné parametry a nakonec si například nemůžete ani vyčistit tiskovou hlavu. 

 

Při výběru tiskárny zvažte, zda vyberete uzavřený design, kde budete závislí na jednom výrobci nebo Open Source řešení s plným popisem tiskárny, náhradních dílů a mnoha manuály. Ačkoli se zdá, že může být výhodnější co největší tisková plocha, více než 20 cm délky lze tisknout pouze z PLA materiálu na vyhřívané podložce, jinak dochází ke kroucení a znehodnocení tisku. Je lepší tisknout po částech a díly slepit nebo na více tiskárnách, čímž se současně násobně zkracuje čas. 

 

Doporučujeme nastudovat web špičkového světového odborníka Josefa Průši, který stál u zrodu 3D tisku, jeho tiskárny používá statisíce lidí ve světě. 

Online kniha Josef Průša: Základy 3D tisku zdarma

 

Prusa i3 MK2 je jedna z nejpopulárnějších 3D tiskáren

Krušné začátky 3D tisku

Hned po prvních několika výtiscích se moje představa o tom, že se stiskne tlačítko a “ono se to vytiskne”, rozplynula. Vzorové modely přibalené na SD kartě, jsou již ve správném .gcode formátu a když nezasáhne extrémní nešikovnost, výtisk se podaří.

  • .gcode formát - popis modelu a soupis instrukcí a souřadnic pro váš konkrétní model

Cesta k získání souboru instrukcí .gcode pro IQOS příslušenství je však delší, než se na počátku zdála. Potom, co navrhnete nebo získáte z internetu model, musíte ho upravit do .gcode pro vaši konkrétní tiskárnu např. v přiloženém programu pro tisk Ultimaker Cura, nakonfigurovaném podle zvoleného materiálu a tiskárny. 

 

Vhodný software

Pro návrh modelu k dispozici desítky programů, bez problémů mnoho měsíců (a někdo napořád) vystačíte se základními verzemi zdarma. Modely si ale nemusíte navrhovat sami, na internetu existuje několik databází, ze kterých můžete čerpat zdarma nebo za malý poplatek, např. Thingiverse, MyMiniFactory nebo GrabCAD. 

 

Zvolený model k tisku nahrajete do tiskového programu Ultimaker Cura nebo jiného a nakonfigurujete pro tisk ve vaší tiskárně podle materiálu a sestavíte tím tiskový soubor .gcode.

Materiál pro 3D tisk

Můj nejoblíbenější materiál, je kyselina polymléčná PLA. Protože je rostliného původu, u nás se vyrábí z původně odpadních škrobových produktů, přispívá tak k rozvoji lokální ekonomiky v produkci neropných, biologicky odbouratelných plastových produktů. Nevýhodou tohoto materiálu je, že drží své mechanické vlastnosti jen do 60°C, pak začíná měknout a taví se již při 180°C. 

 

Materiálů existují desítky druhů, obvykle od 500-700 Kč za kilogram:

  • PLA - kyselina polymléčná s dobrou přilnavostí, vhodné pro větší tisky, ale stabilní jen do 60°C.
  • ABS - vhodné pro pokročilé, příznivá cena, vyžaduje ale vyhřívanou podložku.
  • PETG - spojuje výhody PLA a ABS, nepraská.

 

Důvody počátečních neúspěchů

Nejčastější problémy jsou často vidět na první pohled a většinou znemožní další tisk. Mívají různé banální důvody, zpravidla špatný průtok materiálu nebo chybné nastavení tisku. Začátečník často přehlédne to nejjednodušší řešení a zkouší a zkouší zbytečně měnit parametry, aby nakonec zjistil, že např. jen prokluzuje ozubené kolečko vytlačování nahřátého filamentu do trysky.

 

Většinu problémů však vyřešíte s pomocí Google vyhledávání a později vám přijdou spíše úsměvné. 

Závěr

Možnosti 3D tisku se ukazují neomezené, tiskne se nejen z plastu, ale např. keramiky nebo kovu. Mimo modelů se dnes tiskne oblečení, boty, zubní náhrady, díly do letadel, nábytek a v Dubaji dokonce první vytištěná kancelářská budova, která vznikla za 17 dní pomocí šestimetrové 3D tiskárny na cement za cenu 140 tisíc USD. 

Za zkušenosti a kostru článku děkujeme Radimu Jakubcovi. Pochlubte se v komentářích svými výrobky i vy, 3D tisk je dnes nenáročný. A pokud se na něj necítíte, navštivte jedno z mnoha 3D studií, kde vytisknou vaše představy za překvapivě nízkou cenu. 

Patří do rubriky: Příslušenství
Upravit

IQOSmag Youtube

Mohlo by vás zajímat

Novinky

comments powered by Disqus