Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

Zákaz používání i dovozu IQOS a všech elektronických cigaret v Thajsku, hrozí pokuta i vězení

Pro IQOS a všechny další elektronické cigarety platí v Thajsku přísný zákaz importu a exportu přes hranice podle zákonného předpisu od listopadu 2014. Přesto se o něm příliš neví, protože je vůči cizincům používán poměrně účelově.  

0

Na dovolenou do Thajska si IQOS nebo HEETS do kufru radši nebalte. Podle zákona z roku 2014 je jeho dovoz, vývoz i prodej náplní zakázán pod pokutou až 20 tisíc BTH nebo deseti let vězení. Omezení míří především na kuřáky marihuany a dalších drog, které lze vapovat v elektronických cigaretách, ale nechtěně se vztahuje i na IQOS.

 

NAŠE FACEBOOK PORADNA

Facebook IQOS komunita Instagram IQOSmag Twitter IQOSmag

Vymáhání zákazu IQOS

Na IQOS je pohlíženo při vstupu do země letecky poměrně tolerantně, doporučuje ho se převážet výhradně v příručním zavazadle a zpravidla projde kontrolou bez povšimnutí. Ale nemusí. 

 

Většina turistů z Evropy se s využitím zákona proti IQOS vůbec nesetkala, dovezla a běžně ho užívala a často o zákazu neměla tušení. V naší Facebookové skupině jsou však případy, kdy byl IQOS zabaven včetně náplní při rentgenové kontrole odbavených zavazadel. 

 

Jednotlivci se také setkali v zemi s příliš horlivým úředníkem nebo policistou, jenž obvykle lačnil po úplatku. S těmi se v Thajsku zkušení cestovatelé setkávají zejména při opakovaných pobytech běžně, zákon tu je vymáhán přesně podle zadání korupční mašinérie, ve které většinou figurují policisté na ulici až po nejvyšší úředníky. 

Jeden z příkladů, kdy byla policie nekompromisní

Výše trestu za užívání e-cigaret v Thajsku

Zákon hovoří jasně, pokud budete přistiženi při dovozu, vývozu nebo používání elektronického zařízení na kouření, bude zabaveno a můžete být potrestáni pokutou až 20 tisíc thajských báthů a/nebo vězením se sazbou až do 10ti let.

 

Pokud budete přistiženi, neváhejte a zaplaťte hned na začátku prvnímu policistovi, který vás vyzve, ze spárů thajského úředního šimla bez zaplacení pokuty těžko vyváznete, případné řízení před zrychleným soudem trvá i tři dny, během niž si brousí zuby na vaše peníze úplně všichni zúčastnění. 

 

Thajsko je fajn země pro dovolenou, dostat se tam ale do problémů nechcete, vyhledávače vám případně prozradí mnoho zoufalých příběhů. O chybě zákona, která není zaměřena proti zahřívání tabáku, už thajské úřady vědí delší dobu a údajně připravují úpravu, nicméně zatímco zákazy se zde schvalují a vymáhají obratem, výrazně déle se čeká na jejich zmírnění nebo zrušení.

Upravit
comments powered by Disqus