Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

Z exkurze IQOS Cube o dvojí kvalitě tabáku v HEETS, jak se zdražuje cena, novinky o TEEPS

Navštívili jsme hlavní sídlo společnosti Philip Morris ve švýcarském Lausanne a prohlédli si vývojové centrum IQOS Cube s přidruženou výrobnou HEETS v nedalekém Neuchâtel. 

0

Společnost Philip Morris má celkem dvě výzkumná a vývojová centra IQOS. V dálném Singapuru a ve švýcarském Neuchâtelu, kam jsem dostal pozvánku k návštěvě. Ve futuristické budově s kvetoucí tabákovou zahradou ve vstupní hale pracuje 130 inženýrů a přes 300 vědců, zkoumajících nezávislými metodikami vliv IQOS na zdraví. Před vchodem nám průvodkyně s úsměvem vysvětlila, že cigarety se chodí kouřit ven, ale IQOS se může uvnitř, pokud to nevadí jiným návštěvníkům. 

 

Na úvod jsem se zúčastnil dlouhé přednášky o vědě, která za IQOS stojí. Hlavním řečníkem byl Nuno Fazenda, jeden z vědeckých pracovníků, který má ve Philip Morris za úkol přibližovat výzkum veřejnosti, a mě by nikdy nenapadlo, že bych se dokázal skvěle bavit během vědecké přednášky.

Nahřívaný tabák je na trhu už od 90. let a od té doby neustále probíhá výzkum. Zaměřuje se především na zdravotní rizika. Třeba jen rozbor aerosoli, která vychází z IQOS, trval 10 let. Co jsem se dozvěděl o škodlivosti si můžete přečíst v článku Jaká je škodlivost HEETS podle vědců vývojového centra IQOS Cube.

 

V IQOS Cube probíhá současně vývoj čtyř platforem zahřívání tabáku.

  • Platforma 1. - IQOS
  • Platforma 2. - TEEPS
  • Platforma 3. - STEEM
  • Platforma 4. - MESH

STEEM a MESH jsou elektronické cigarety - nikotinové vaporizéry, zbylé dvě slouží k nahřívání tabáku, MESH se prodává například ve Velké Británii. O tom, co je TEEPS, už jsme psali a článek vzbudil velkou pozornost. Tabák se v jednorázových náplních nahřívá přes uhlíkovou špičku zapalovanou klasicky např. sirkami. Testovací prodej ve dvou zemích byl prozatím pozastaven, vývojáři zatím řeší otázku vysoké ceny uhlíkových špiček a údajně se stále zabývají jak co nejefektivněji uhlíkovou špičku uhasit.

 

Různé chuti a cena HEETS

Často se diskutuje rozdílná chuť HEETS v jednotlivých zemích. Může to mít opodstatnění v dodávkách z různých pěstíren tabáku ve světě, kde se nemusí pěstovat přesně stejně. Druh tabáku v HEETS také není stejnorodý. Směs tabáku je díky tomu v každé továrně svým způsobem unikátní (podobně jako u cigaret Marlboro), nejde tedy o záměrné manipulování chuti ze strany výrobce nebo snahu o dvojí kvalitu.

 

Dozvěděl jsem se, že cena HEETS se odvíjí od cen cigaret Marlboro a má být vždy trochu nižší. Neodvíjí se tedy primárně od spotřební daně, se kterou je od počátku počítáno, ale pokud dojde jejím vlivem ke zdražení cigaret, zdraží i HEETS o tolik, aby se cenově pohybovaly kousek pod klasickými červenými Marlboro. To s výhledem zdražení cigaret až o 12 Kč v roce 2020 pro nás není příliš dobrá zpráva.

Upravit
comments powered by Disqus