Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

Kolik nikotinu obsahuje tabáková náplň HEETS pro IQOS ve srovnání s běžnou cigaretou

Častým dotazem uživatelů IQOS je obsah nikotinu v náplních HEETS. Ve srovnání s s běžným kouřením je ho o něco méně, ale do těla proudí obdobná dávka jako ze silné cigarety. 

0

Mimo prokazatelně sníženého obsahu škodlivin v IQOS je pro uživatele tabáku nejpodstatnější, kolik dostane do těla nikotinu. Tato vysoce návyková droga způsobuje zklidnění organismu a navozuje příjemný pocit omámení. Narozdíl od spáleného dehtu zřejmě nezpůsobuje zásadní škody, jeho účinky ale mají krátkodobý dopad na zúžení cév a stimulaci srdce, čímž dochází ke zvyšování tlaku, stimuluje trávicí trakt a zrychluje metabolismus. 

 

Množství nikotinu v tabáku

Běžná cigareta obsahuje od 0,3 mg u slim do 0,8 mg nikotinu např. v silných Spartách, většina z něj však shoří a do těla se vstřebá cca 20%. Náplně HEETS (složení) obsahují podle výrobce 0,5 mg nikotinu, IQOS je však pouze zahřívá a proto se nikotinu vstřebává výrazně více. Je proto třeba být opatrný na prohloubení závislosti a sledovat zejména reakci žaludku, který o předávkování informuje nevolností nebo bolení hlavy a další projevy.

 

Značka  Nikotin (mg)   Dehet (mg)  Oxid uhelnatý (mg)
HEETS pro IQOS 0,5 > 0,0005 N/A
NeoStick pro GLO 0,3 > 0,001  N/A
Karelia Slims 0,3 2
L&M Silver 0,4 4 5
Marlboro Gold 0,5 6
Marlboro Red 0,8 10 10

Reakce uživatelů

Z tabulky vyplývá, že nejběžnější pocit "nedokouření", který uživatelé zahřívaného tabáku často zmiňují, je mylný. HEETS nejen že obsahují srovnatelné množství nikotinu, ale díky efektivnějšímu uvolňování ho ve vdechované páře dodávají větší dávku. Nejde tedy o nedostatek nikotinu, ale o vnímání tzv. "kopnutí do krku" při šluku, jenž je u IQOS pocitově menší. 

Pořad "A dost" srovnal IQOS a cigarety a potvrdil studie 

Lze tedy důrazně doporučit, aby uživatelé IQOS zejména v pozdějších měsících užívání dodržovali staré rituály, užívali HEETS v podobném nebo nižším množství, nepoužívali ho na nových místech. Kdo dříve nekouřil doma, chodil na balkón nebo s kolegy na cigaretku před dveře, ať si zvyky důsledně zachová, neboť hrozí reálné nebezpečí zvýšení závislosti a tím i vyšších nákladů. 

Upravit
comments powered by Disqus