Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

Je IQOS škodlivý a působí zdravotní komplikace? Kašlání, krvácení dásní, bolest hlavy, tloustnutí

IQOS není bez rizik, i když produkuje prokazatelně méně škodlivin, některých až o 90%, stále jde o užívání nikotinu, který je prudce návykovou látkou a ohrožuje zdraví.  

0

Z diskuzí v našich facebookových skupinách pod štítkem Vliv IQOS na zdraví jsme po roce sestavili seznam různých možných reakcí na užívání náplní HEETS v IQOS. IQOS podle švýcarské studie produkuje až o 95% méně škodlivin, ta se ale nezabývá zdravotními reakcemi. Úvodem je nutno dodat, že jde o subjektivní a odborně nepodložené dojmy uživatelů, které se týkají jednotek lidí a žádná z reakcí se neprojevuje u všech. 

 

NAŠE FACEBOOK PORADNA

Facebook IQOS komunita Instagram IQOSmag Twitter IQOSmag

Veškeré příznaky a zejména jejich vysvětlení vychází jen z pozorování, nejsou nijak měřené a nelze je brát jako směrodatné. Vždy platí, že pokud máte problémy, vysaďte IQOS a konzultujte je se svým lékařem. 

Další zajímavé články a zkušenosti v rubrice Škodlivost IQOS  

Kašlání po IQOS

Rozbalíte v očekávání IQOS, zasunete HEETS, začnete zahřívat a poprvé potáhnete. Teplý kouř je pro uživatele překvapením a zpravidla se dostaví záchvat kašle. Většina nováčků potahuje podobně jako z cigarety, mohutně a s plným nádechem. IQOS je jiný. Potahovat se musí jemně a dlouze, s většími pauzami mezi šluky a plynule vdechovat, je to jen otázka zvyku. U třetí náplně šok průdušek odezní a začnete si užívat nezvyklou a novou chuť.

 

Kašlání ale úplně nezmizí hned. Ranní rituál z mohutného odkašlávání hlenů z cigaret zpravidla nahradí menší průběžné pokašlávání, při kterém se zcela zřejmě čistí plíce od marastu, usazeného ze spáleného dehtu. Už jsme popsali co vykašláváte, černé částečky jsou viditelné pouhým okem. 

 

Jak bude kašel odeznívat, bude se zlepšovat dýchání, poznáte to už po několika dnech a radikální zlepšení potvrzují i měření na spirometrii, v některých případech jde podle lékařů až o výsledky srovnatelné s nekuřáky. Jde o nejviditelnější změnu při konverzi na IQOS.

 

Sucho v ústech, akné a zhoršení pokožky

Dalším faktem při užívání IQOS je sucho v puse a na rtech. Teplý kouř způsobuje pocit vysušení, rty reagují na styk s ohřátým filtrem. Tento stav je zpravidla trvalý, ale není nějak zásadně obtěžující, je prostě nutné přijímat dostatek tekutin, což prospěje celému tělu.

 

Zejména ženy si občas stěžují na návrat akné a celkové zhošení pokožky. Opět jde o příznak čištění organismu. Jistě víte, že cigarety devastují pleť, vdechované látky vysušují pokožku, která mimořádně rychle stárne. Po konverzi na IQOS se začne pleť znovu více mastit, což u některých žen vede ke vzniku akné. Nic příjemného, ale časem se stav srovná do normálu a následně jen získáváte, tentokrát na kráse v boji s vráskami. 

 

Afty a zvýšená citlivost nebo krvácení dásní

Jednotlivci popisují zvýšenou krvácivost dásní při čištění zubů. IQOS ho nezpůsobuje, spíše odkryje problém, o kterém jste dosud nevěděli. Kouření cigaret stahovalo cévky v dásních, a nyní prokrvení nic nebrání. Krvácení tedy začněte řešit se svým zubařem, protože máte tak jako tak problém se zuby. Podobný problém může být výskyt aftů i u lidí, kteří na ně nikdy dříve netrpěli. S tím si většinou ústní dutina poradí sama do několika týdnů, pokud ne, obraťte se na svého lékaře.

 

Bolest hlavy a divný pocit na žaludku

Občas někteří uživatelé zmiňují zejména na začátku bolest hlavy, v některých případech i žaludku. Nejčastěji se zdá, že se jedná o slabší kuřáky. Všechny varianty HEETS obsahují stejné množství nikotinu, asi 0,5 mg na náplň, což je podobně jako mají cigarety. Díky efektivnějšímu způsobu inhalace, kdy většina nikotinu z tabáku neshoří, se ho do organismu dostává výrazně více. Nikotin je prudký jed, jeho dráždivost žaludku je prokázaná a může způsobovat i motání hlavy (pamatujeme si z prvních cigaret za tělocvičnou) nebo bolesti. Řešením je příjem tekutin, případně snížení dávky a nehulit na prázdný žaludek. Příznaky poměrně brzo odezní.

 

Alergické reakce na pokožce

Složky obsažené v glycerinu mohou vyvolávat elergické reakce na pokožce, zvýšenou citlivost kůže, případně jemnou vyrážku. Přímo jsem se jako jediný setkal také s velkým červenými nesvědivými skvrnami na břiše ve druhém měsíci používání, které po několika týdnech samovolně zmizely. Mohly být způsobené i jinak, prokázanou souvislost nemám.

 

Přibývání na váze

A nakonec jeden evergreen. Tloustnete? Hýbejte se :-) Ačkoli nikotin prokazatelně zrychluje spalování metabolismu a je ověřené, že konec kouření způsobuje krátkodobý přírůstek na váze, IQOS by se to týkat nemělo. Jak jsme si popsali výše, nikotinu máte dostatek, spíše přebytek. 

 

Je ale fakt, že podle facebooku poměrně hodně lidí tloustne. Řešení se píše snadno, konverzí na IQOS jste nepřestali kouřit, tělu už jste sice neskutečně prospěli, ale dotáhněte to do konce a přidejte i onen neustále zmiňovaný pohyb. Do měsíce oceníte, že endorfin vyplavovaný námahou je ještě lepší droga než nikotin. Už jste se zbavili rituálu s cigaretou a třeba přestanete kouřit úplně, je to dnes bez námahy, ale to už je jiná pohádka. 

Tagy: Recenze
Upravit
comments powered by Disqus