Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

Co je revoluční bezkouřová cigareta IQOS a jak funguje kouření bez zapálení

IQOS je obchodní název pro elektronickou cigaretu - vaporizér k inhalaci páry ze zahřátého tabáku, nahrazující konvenční zapálenou cigaretu. 

0

Cigareta IQOS, ze zkratky I quit ordinary smoking (Končím s běžným kouřením), je produkt vyvinutý společností Philips Morris, producenta např. cigaret Marlboro. Sám výrobce uvádí, že si stanovil za cíl snížit zdravotní zátěž svých zákazníků, kuřáků a investoval do vývoje nového produktu více než 3 miliardy dolarů.

Oficiální složení náplní HEETS podle Philips Morris

Ve skutečnosti jsou výrobci pod obrovským tlakem světové nekuřácké společnosti a proto hledají náhradu za svůj riskantní business. Dá se tedy očekávat, že IQOS a podobné produkty odstraňující hoření cigaret s nebezpečnými spalinami, budou stále více propagovány. 

 

NAŠE FACEBOOK PORADNA

Facebook IQOS komunita Instagram IQOSmag Twitter IQOSmag

V České republice se prodávají náplně pod obchodním názvem HEETS, v jiných zemích IQOS from Marlboro (přehled všech druhů HEETS). Podobají se zkrácené cigaretě obsahující drcený tabák obohacený o glycerin, znovu slisovaný do plátků, naplněný do dutinky s dutým acetátovým filtrem z biopolymeru a náustkem z celulosy. 

Philip Morris očekává, že by IQOS a podobné produkty mohly rychle obsadit více než polovinu trhu s kouřením podobně jako v Japonsku a v budoucnosti ho i nahradit. 

Zastrčením náplně do ohřívače (holderu) dochází k zahřívání na teplotu asi 350°C, oproti hoření u konvenční cigarety v rozmezí 600-850°C. Během zahřívání se začne nikotin z tabáku spolu s glycerinem uvolňovat, jeho vdechnutí je pak velmi podobné klasické chuti cigaret, kuřák ale vydechuje čistou páru bez zápachu, která se v okamžiku rozplyne.

 

Protože HEETS nehoří, nevznikají desítky druhů dehtových spalin ani pevné částice, vdechované u běžné cigarety, přes veškeré sporné diskuze odborníků jde tedy jednoznačně minimálně v tomto ohledu o ohleduplnější kouření, které se okamžitě do cca dvou týdnů projeví na snadnějším dýchání.  

 

Obsah prodejního balení IQOS

IQOS je v roce 2018 k dispozici především formou dealerského prodeje, který ho během setkání předvede a poučí zákazníka o zacházení a funkcích. Další možností je koupit IQOS v trafikách Geco nebo Valmont. Jak a kde koupit IQOS se slevou.

 

Součástí prodejního balení jsou:

  1. Dobíjecí základna IQOS
  2. Holder IQOS
  3. Nabíječka microUSB 2A
  4. Čistící kartáček
  5. Lihové tyčinky pro čištění

 

Tabákové náplně HEETS 

K ohřívání tabáku dochází pomocí holderu, který se po každé cigaretě vrátí zpět do základny a asi 4 minuty nabíjí na další použití. Je podobný menší elektronické cigaretě, ve které se však nezahřívá kapalina (liquid), IQOS pracuje se skutečným tabákem. Náplň HEETS uživatel tlakem namáčkne na střední zahřívanou čepel ze zlata a keramiky, podržením tlačítka IQOS aktivuje a po cca 15 sekundách začne na dobu 6 minut nebo 14 potáhnutí zahřívat tabák. Jakmile dojde k vyžhavení náplně, holder zavibruje a po dalších 30 vteřinách se vypne. Náplň se vyjme vysunutím horní části náústku a vyhodí.
Holder je vhodné jednou denně vyčistit přiloženým čistítkem ve tvaru vajíčka, který má uvnitř kartáčky, od drobných zbytků tabáku. Při zahřívání dochází také k usazování nečistot z nikotinu, jednou za týden ho proto vyčistěte i pomocí lihových tyčinek, které obdržíte u každého prodejce náplní HEETS. 
 

Nabíjecí základna

Jednotka IQOS slouží k dobíjení holderu, který je nutné vždy po dokouření vrátit k dobití. Samotná základna se nabíjí asi po třiceti cigaretách přiloženou dobíječkou okolo dvou hodin. Ačkoli má univerzální konektor microUSB, který najdete na většině mobilních telefonů, používejte přiloženou dobíječku, která je velmi výkonná (2A). Mimo dobíjení není třeba o základnu nijak pečovat. 
 
Jednotka IQOS poslední generace má na boku dvě tlačítka a sloupec kontrolek. První kontrolka zobrazuje probíhající nabíjení holderu, řada čtyř kontrolek indikuje stav nabití základny. Horní tlačítko otevírá základnu, dolní slouží k aktivaci Bluetooth pro spojení s mobilní aplikací ve vašem chytrém telefonu, na kterou se v českém obchodě s aplikacemi Google Play během roku 2018 stále ještě čeká. Aplikace umožní doplňkové nastavení IQOS, notifikace nebo stav opotřebení baterie a další užitečné informace.  
Upravit
comments powered by Disqus