Nezávislý magazín, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

České nezávislé testování IQOS ve srovnání s GLO a běžnou cigaretou

Co opravdu vdechujeme z IQOS a dalších elektronických zařízení? Na to hledalo odpověď nezávislé testování v prestižních českých laboratořích VŠCHT. 

0

Internetový pořad A DOST zadal testování tradičních i novodobých cigaret v nezávislých akreditovaných laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické u týmu uznávané prof. Hajšlové, který se soustředil na karcinogenní látky třídy 1A benzoapyrenu, chrysenu a dalších polycyklických aromatických uhlovodíků. Výsledky nejsou překvapivé a v podstatě potvrzují vše, co víme od výrobců a z jiných studií

Srovnání všech modelů IQOS v katalogu

 

NAŠE FACEBOOK PORADNA

Facebook IQOS komunita Instagram IQOSmag Twitter IQOSmag

U IQOS testování v podstatě nedetekovalo benzoapyren vznikající hořením. Zajímavé je, že v páře z konkurenčního GLO ho malé množství zaznamenáno bylo, z čehož lze laicky dovodit, že díky zahřívání náplní NEO stick z vnějšku opravdu dochází k napalování papíru, což jsme mu vyčítali už během naší recenze GLO.

Naměřené obsahy látek v IQOS na screenu z pořadu A DOST

Stejně zajímavé bylo srovnání obsahu nikotinu. Pára z IQOS obsahuje srovnatelné množství nikotinu jako běžná cigareta, zatímco z GLO je výtěžnost výrazně nižší. Spravedlivě je však potřeba dodat, že testována byla varianta NEO stick Navy, ale na trhu je nyní v omezené míře i varianta Intense, která je alespoň pocitově silnější. 

 

Celkově lze shrnout, že užívání nikotinu všemi způsoby nikdy není nikdy bez rizika, všechny druhy obsahovaly různé přírodní i syntetické aromatické látky, které nekuřák do těla nedostává. Elektronická cigareta, IQOS a GLO však odstraňuje především nejhorší rakovinotvorný benzoapyren a chryzen, u kterých je prokázaná vazba na rakovinu plic. 

Zdroj: obrázky z pořadu A DOST
Upravit
comments powered by Disqus